Uncategorized

Witamina B12 opinie właściwości objawy niedoboru groźne dla organizmu

Witamina B12 jest jedną z ośmiu witamin z gruby B oraz jedyną witaminą, którą organizm ludzki potrafi zmagazynować. Braki witaminy B12 są groźne dla zdrowia człowieka. Na niedobory witaminy B12 narażone są w szczególności weganie, dzieci i osoby w starszym wieku.

Witamina B12 wspiera dojrzewanie czerwonych krwinek. Jest potrzebna do funkcjonowania układu nerwowego, mózgu, rdzenia kręgowego oraz pomaga chronić otoczki mielinowe które otaczają włókna nerwowe. Jednym z ważnych zadać witaminy B12 jest usuwanie z organizmu homocysteiny, która może powodować choroby układu krążenia.

Występowanie witaminy B12

Należy mieć świadomość iż witamina b12 występuje tylko i wyłączni w produktach pochodzenia zwierzęcego. W związku z tym na jej niedobory najbardziej narażone są osoby stosując rygorystyczną wegańską dietę. Produktem roślinnym i jedynym który jest bogaty w tę witaminę jest sfermentowane ziarno soi. Pojawienie się w niej witaminy b12 możliwe jest poprzez obecność bakterii uczestniczących w fermentacji. Do produktów najbardziej bogatych w witaminę B1 2 zalicza się:

 • jaja,
 • mięso,
 • wędliny,
 • drób,
 • mleko, a także jego przetwory,
 • skorupiaki.

Owoce jak i warzywa nie dostarcza odpowiedniej dawki tej cennej do funkcjonowania organizmu witamny.

Kto najbardziej potrzebuje witaminy B12?

Grupą, która ma największe zapotrzebowanie na witaminę są noworodki i dzieci. Rodzice musza więc każdego dnia pilnować i troszczyć się aby dostarczyć witaminę B12 w codziennej diecie. Kolejną grupą szczególnie narażoną na niedobory są weganie oraz osoby starsze. W przypadku tych pierwszych dieta często jest zbyt uboga w witaminę B12. Jeżeli zaś chodzi o osoby w starszym wieku często pojawiają się problemy z wchłanianiem tj witaminy, jak również nieprawidłowo dobrana dieta. Zaburzenia wchłaniania witaminy B12 towarzyszą chorobą takim jak cukrzyca, demencja czy niewydolność nerek.

Niedobór witaminy B12 objawy

Jeżeli do organizmu dostarczana jest zbyt mała ilość witaminy B12 w pożywieniu, lub w postaci suplementów diety mogą wystąpić jej niedobory. W niektórych przypadkach mijają lata zanim pacjent odczuje pierwsze skutki związane ze zbyt mała ilością witaminy, u innych zaś jest to kwestia kilku miesięcy.

Najczęstszymi objawami niedoboru witaminy B12 są:

 • depresja
 • przygnębienie
 • zmęczenie
 • problemy z pamięcią
 • anemia

Najbardziej znanym objawem niedoboru witaminy B12 jest niedokrwistość wynikająca z zaburzeń układu krwiotwórczego. Choroba ta zwykle objawia się bladą skórą oraz owrzodzeniami  w okolicy ust. Choroby skarży się na osłabienie oraz zawroty i bóle głowy. Ponadto  jej zbyt małe pokłady w organizmie przyczyniają się zarówno do osłabienia funkcjonowania układu pokarmowego jak i nerwowego. Pacjent traci apetyt, jego waga spada a język staje się pieczącym polem. U osób ze skrajnym, chronicznym niedoborem witaminy B12 mogą wystąpić objawy typowe dla osób z zaburzeniem psychicznym.

Zobacz: tabletki z kwasem hialuronowym i kolagenem

Korzyści suplementowania witaminy B12

Układ nerwowy

Niezbędna do odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego. Uczestniczy w procesie tworzenia nowych komórek oraz metabolizmie tłuszczów. Gwarantuje prawidłowe przewodzenia impulsów nerwowych. Witamina B12 dodatkowo Bierze udział w wytwarzaniu istotnych substancji przekaźnikowych typu hormony bądź neuroprzekazniki. Dowodzą one praca mózgu, wpływając na stan umysłu oraz ogólny nastrój.

Ogólne osłabienie

W momencie gdy przez dłuży czas towarzyszy nam osłabieni, trudności z koncentracją oraz ogólne zmęczenie w większości ma to bezpośredni związek z niedoborem witaminy B12. Nie powinny o niej zapominać osoby, które każdego dnia wykonują umysłową prace, czy te którym stres towarzyszy przez całe życie. W tej niepozornej bowiem witaminie tkwi ogromna moc.

Anemia

Zarówno anemia megaloblastyczna oraz złośliwa powstają w wyniku zaburzenia procesu syntezy krwinek czerwonych, które odpowiadają za transport tlenu. Braki witaminy B12 sprawiają, że komórki nie dojrzewają w odpowiedni sposób.

Zobacz: Collagen select

Choroba Alzhaimera

Witamina B12 wykorzystywana jest podczas leczenia Alzhaimera gdyż zmniejsza poziom homocysteiny, która ma wpływ na zwiększone ryzyko demencji jak również samej choroby.  Dodatkowo wpiera prace mózgu.

Witamina B12 przedawkowanie

Witamina B12 jest substancją której ni da się przedakowować.  Nie istnieje bowiem taki pojęcie jak nadmiar witaminy B12 w organizmie. W związku z tym, że rozpuszcza się w wodzie, niemal od razu usuwana jest z potem i moczem. Witaminy które odkładają się w organizmie to witamina A, K, D  oraz E. Nie można wiec obawiać się o przedawkowanie witaminy B12.

Witamina B12 potrzebna by:

 • zapobiec anemii
 • ukoić układ nerwowy
 • nasilić apetyt
 • umożliwić syntezę np.: szpiku
 • utrzymać równowagę psychiczną
 • zapewnić dobry nastrój

Każdy z symptomów jest odwracalny jeżeli odpowiednio szybko zostanie zauważony. W innym wypadku zmiany mogą trwałe tym bardziej u dzieci. Uszkodzenie włókien nerwowych z powodu niedoboru witaminy B12 może być bardzo niebezpieczne. Jednak występuje ono niezwykle rzadko gdyż wszelakie niedobory są szybko diagnozowane. Wszelkiego rodzaju zaburzeniom można jednak zapobiec stosując codzienną suplementację. Witamina B12 opinie jakie można przeczytać na jej temat ma wyłącznie pozytywne iż nie ma szans wywołać żadnych skutków ubocznych a jedynie dobroczynnie wpłynąć na nasze zdrowie.