Uroda

Pielęgnacja cery naczynkowej

Nieestetyczne czerwone plamki na skórze, przypominające „pajączki” czy pojawiający się rumień na policzkach są twoją zmorą?

Jeśli stan skóry pogarsza się po przyjściu do domu, możesz mieć do czynienia z cerą naczynkową. Różnice temperatur nie służą jej bowiem, podobnie jak nieodpowiednia pielęgnacja i dieta oraz upodobanie do nadmiernego opalania się. Co więcej, wszystko to może powodować nowe zmiany. Aby do tego nie dopuścić sprawdź, co nasila problem.

Jak poznać skórę naczynkową

Cera naczynkowa charakteryzuje się bardzo dużą wrażliwością. Skóra jest bowiem bardzo cienka, dlatego też szybko i źle reaguje na zmieniające się czynniki zewnętrzne, a w szczególności pogodowe (m. in. wiatr, mróz, słońce). Przy różnicy temperatur, czyli na przykład po wejściu do ogrzewanego pomieszczenia, naczynka od razu ujawniają się, a kolor czerwony wyłania się nieestetycznie zdobiąc twarz. Dlatego najbardziej problematycznym okresem dla osób z cerą naczynkową, jest zima. Co więcej, ciągłe kurczenie się i rozkurczanie naczynek może w końcu doprowadzić do utrwalenia zmian – „pajączki” będą widoczne na skórze gołym okiem.

royal skin 500

Cera naczynkowa nie jest chorobą i nie ma bezpośredniego związku z wiekiem. Po prostu u osób mających z tym problem, naczynka są umiejscowione o wiele płycej niż w przypadku cery normalnej. Ponadto, niektóre czynniki uwydatniają lub osłabiają je, choć za rumień odpowiedzialne są przede wszystkim geny oraz wzmożona produkcja estrogenów, czyli żeńskich hormonów płciowych rozluźniających mięśnie naczyń krwionośnych (taka sytuacja pojawia się także podczas okresu, zaparć czy skoków ciśnienia).

Czego unikać

Nie wystawiaj twarzy na mróz bez odpowiedniego kremu ochronnego z wysokim filtrem. Co więcej, przed wyjściem na dwór (szczególnie w zimę i w okresie dużego nasłonecznienia) koniecznie stosuj kremy przeznaczone co cery naczynkowej, zawierające m. in. witaminy C i K, diosminę, hesperydnę oraz rutynę i kwercetynę. Zadaniem tych kosmetyków jest uszczelnianie i uelastycznianie naczyń włosowatych oraz zapobieganie zaczerwienieniu. W okresie jesienno-zimowym, kiedy temperatura spada poniżej zera, sięgnij po kremy tłuste i półtłuste.

Nie przegrzewaj pomieszczeń w domu. W mieszkaniu utrzymuj temperaturę nie wyższą niż 19 – 21 st. C, bowiem dzięki temu unikniesz gwałtownych zmian temperatur po wyjściu z domu lub przyjściu z dworu.

Nie pij również bardzo gorących napojów, czerwonego wina, ani nie jedz pikantnych dań i przypraw (np. chrzan, chili, imbir). To wszystko nasila zaczerwienienie skóry. Kiedy po powrocie z zimowego spaceru masz ochotę na gorącą herbatę, odczekaj przynajmniej pół godziny, zanim będziesz się delektowała napojem – w przeciwnym wypadku nagła zmiana temperatury może spowodować pękanie naczynek. W celu wzmocnienia naczynek możesz też sięgnąć po herbatki wzmacniające naczynka, np. ze skrzypu polnego.

Zapomnij także o wizycie w saunie oraz długich, gorących kąpielach. Unikaj ponadto:

  • stresu,
  • gorącego powietrza (np. z suszarki),
  • tabletek antykoncepcyjnych,
  • peelingów gruboziarnistych i kosmetyków złuszczających (lepszym wyborem będą kosmetyki enzymatyczne, specjalnie przeznaczone dla cery z pajączkami),
  • kosmetyków wysuszających, zawierających w składzie alkohol, miętę i eukaliptrusa. Sięgaj raczej po dermokosmetyki – duży ich wybór znajdziesz w aptekach.

Jak ratować?

Duża wagę przywiązuj do demakijażu skóry naczynkowej, przy użyciu przeznaczonych specjalnie dla niej serii kosmetyków. Takich, które poprawią mikrokrążenie skóry, a także zmniejszą widoczne zaczerwienienia oraz rozszerzone naczynka i obrzęki.

Tabletki na trądzik : Royal Skin 500

Zadbaj również o właściwą dietę, zawierającą warzywa i owoce bogate w witaminę C. Skórę naczynkową trzeba wzmacniać również od wewnątrz. Możesz sięgnąć po specjalne zestawy witamin, a także po zioła (np. skrzyp) i preparaty z diosminą (stosowaną od lat w leczeniu żylaków kończyn dolnych). royal skin 500 tabletki na trądzik.