Uncategorized

KIEDY NALEŻY ODWIEDZIĆ PODOLOGA?

Podologia jest stosunkowo młodą dziedziną, łączącą w sobie elementy: kosmetologii, ortopedii, diabetologii, dermatologii oraz chirurgii a obejmuje wszelkie zabiegi wykonywane w obrębie stóp.

Jest to dziedzina zajmująca się diagnostyką, leczeniem oraz pielęgnacją stóp, także zabiegi mogą mieć charakter czysto estetyczny, bądź leczniczy. Do gabinetu podologicznego powinny zgłaszać się wszystkie osoby, którym zależy na zdrowym i pięknym wyglądzie swoich stóp, a w szczególności osoby zmagające się z uciążliwymi dolegliwościami. Zaniedbania w problemach ze stopami mogą prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Podologia – czym się zajmuje?

Najogólniej rzecz ujmując można stwierdzić, że podolodzy zajmują się pielęgnacją oraz leczeniem stóp. Zabiegi podologiczne mogą bowiem obejmować zabiegi lecznicze związane z problemami takimi jak:

 • nadpotliwość stóp
 • grzybica
 • wrastające paznokcie
 • reumatoidalne zapalenie stawów
 • stopa cukrzycowa

Podologia to także zabiegi kojarzone z medycyną estetyczną, jednak nie wymagające czynności chirurgicznych. Wyróżnić można tutaj:

 • terapię pękających pięt
 • usuwanie odcisków
 • rekonstrukcję płytki paznokcia
 • leczenie paznokci dystroficznych (zniekształconych)
 • usuwanie modzeli oraz innych hiperatoz
 • masaż stóp

Gabinety podologiczne coraz częściej wykonują badanie stóp, które pozwalają na analizę chodu i równowagi, pomiary asymetrii ciała, szpotawości czy koślawości. Badania stóp pozwalają na ocenę kształtu stopy, w tym obecności zmian troficznych i hiperatoz. Wyniki badań mogą być podstawą do rzetelnej diagnozy i podjęcia dalszego leczenia. Badania stóp mają bardzo szeroki zakres, dlatego warto udać się do gabinetu, który ma kilka urządzeń, diagnozujących różne schorzenia czy dysfunkcje.

Jak powinien wyglądać gabinet podologiczny?

Podologia jest młodą dziedziną. O jej wyodrębnienie walczyli przede wszystkim pediciurzyści i podolodzy, którzy byli zaniepokojeni aktualnym stanem gabinetów kosmetycznych, wykonujących zabiegi na stopach. Brak dbania o higienę, a nawet o bezpieczeństwo pacjentów skutkowało wysokim zagrożeniem zarażeniem się wirusami (HIV, wirusowym zapaleniem wątroby typu B i C), bakteriami (gronkowce, paciorkowce) czy grzybami (wywołującymi grzybicę i drożdżyce). Dlatego najlepiej korzystać z szanowanych gabinetów podologicznych, cieszących się dobrą renomą, a przede wszystkim spełniającymi wszystkie normy bezpieczeństwa i higieny, gdzie zagrożenie zarażeniem się czymś jest zerowe, z racji utrzymania odpowiednich norm bezpieczeństwa.

W salonie podologicznym powinieneś czuć się zrelaksowany i bezpiecznie. Poczucie bycia w dobrych rękach jest podstawą, aby czuć się dobrze w takim miejscu. Zwłaszcza, że zabiegi podologiczne są dość osobiste, a wręcz intymne. Wiele osób woli chować swój problem, niż zgłosić się do specjalisty. Dlatego, gdy osoba korzystająca z pomocy, powinna czuć się w gabinecie swobodnie.

Na co warto zwrócić uwagę? Ważne, by osoba wykonująca zabieg miała zawsze na sobie rękawiczki i dbała o dezynfekcje zarówno stóp pacjenta, jak i swoich dłoni (pomimo założonych rękawiczek). Bardzo ważne, aby używane narzędzia (takie jak pilniki, waciki, patyczki, tarki) były jednorazowe, a wszelkie kosmetyki nakładane również jednorazowymi bądź zdezynfekowanymi szpatułkami.

Gdzie warto się wybrać do Podologa? Podolog Warszawa.

Jeśli mieszkacie w Warszawie, lub dojazd nie jest problemem, miejscem godnym polecenia jest gabinet DERMAPES. To specjalistyczne centrum podologiczno-medyczne, cieszące się dużym uznaniem w branży. Jest bardzo eleganckie, przytulne, ale przede wszystkim profesjonalne miejsce. Pracownicy spełniają wszystkie niezbędne warunki higieniczne oraz posiadają wysokie kwalifikacje, świadczące o ich kompetencji i umiejętnościach. Także jeśli interesuje Was naprawdę dobry podolog – Ursynów jest idealnym kierunkiem, w którym powinniście zmierzyć.