Uroda

Jak poprawić stan skóry w 7 prostych krokach?

Trądzik, nadmierne przetłuszczanie się czy wręcz przeciwnie wysuszenie, łuszczenie się i rumień to często spotykane problemy. Na stan naszej skóry wpływa wiele czynników. Należą do nich sposób pielęgnacji, dieta, aktywność fizyczna, nasz ogólny stan zdrowia oraz stres.

Jeśli Twoja skóra nie jest tak idealna, jak byś tego chciała, zawsze najpierw warto udać się do lekarza, aby wykluczyć chorobowe przyczyny problemów skórnych takie jak cukrzyca, zaburzenia hormonalne czy inne choroby przewlekłe. Po ich wykluczeniu lub podjęciu odpowiedniego leczenia stan skóry znacznie się poprawi. Jeżeli natomiast jesteś zdrowa, a pomimo to masz problemy skórne, pomoże zmiana codziennych nawyków. Sprawdź, jak to poprawić stan skóry w kilku prostych krokach.

royal skin 500

 1. Odpowiednie nawodnienie organizmu.

  Odwodniona skóra jest poszarzała, wykazuje większą skłonność do powstawania zmarszczek oraz wszelkiego rodzaju stanów zapalnych. Odwodnienie skóry znacznie spowalnia jej naturalne procesy regeneracyjne. Pamiętaj więc o tym, aby w ciągu dnia wypijać około 1, 5 litra wody. Pod postacią wody mineralnej, naturalnych soków warzywnych i owocowych oraz ziołowych herbatek. Unikaj z kolei napojów gazowanych, które zawierają mnóstwo cukru i innych substancji niekorzystnie wpływających na stan skóry.

 2. Delikatne mycie.

  Wiele z nas chcąc jak najdokładniej oczyścić skórę, decyduje się na stosowanie agresywnych i wysuszających kosmetyków myjących. Zrezygnuj z nich. Nawet jeśli masz tłustą cerę, jej nadmierne przesuszanie podczas mycia, zamiast pomóc, tylko zaszkodzi. Przesuszona skóra zacznie bowiem produkować jeszcze więcej sebum i problem, zamiast znikać, będzie się nasilał. Wybieraj delikatne preparaty myjące niezawierające laurosiarczanu sodu ani alkoholu. Jeżeli masz szczególnie wrażliwą skórę, zrezygnuj z mycia twarzy wodą na rzecz płynów micelarnych oraz aptecznych dermokosmetków i żeli oczyszczających bez spłukiwania. Myjąc skórę delikatnie, nie uszkodzisz jej naturalnej warstwy ochronnej.

 3. Produkty mleczne.

  Szacuje się, że nietolerancja laktozy czy alergia na kazeinę (białko mleka krowiego) dotyczy nawet do 80% społeczeństwa. Z tego powodu niestety produkty mleczne u wielu osób powodują poważne problemy z cerą. Dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na trądzik. Warto więc choćby na miesiąc wyeliminować z diety produkty nabiałowe i przez ten czas obserwować stan naszej skóry. Jeśli ulegnie on znacznej poprawie, nie wracajmy już do spożywania produktów mlecznych, lub jedzmy je tylko okazjonalnie, a nie każdego dnia.
  Zobacz : impreskin

 4. Sprawny układ limfatyczny.

  Bardzo często problemy skórne wywołane są nagromadzeniem toksyn w organizmie. Ich źródła mogą być różne – przetworzone produkty żywnościowe, zanieczyszczenie środowiska itd. W skutecznej eliminacji substancji toksycznych z organizmu kluczową rolę odgrywa sprawny układ limfatyczny. Jeżeli krążenie limfy w organizmie jest zaburzone, powstają jej zastoje, a toksyny gromadzą się w tkankach, zamiast być usuwane. Pracę naszego układu limfatycznego możemy, szybko poprawić pijąc dużo wody, szczotkując codziennie rano i wieczorem na sucho lub mokro ciało szczotką z naturalnego włosia oraz wykonując ćwiczenia aerobowe. Intensywny wysiłek fizyczny – jazda na rowerze, bieganie, skakanie na skakance znacznie usprawnia krążenie krwi i limfy w organizmie, tym samym przyczyniając się do szybszej i efektywniejszej eliminacji substancji szkodliwych i lepszego odżywienia komórek, co ma duży wpływ na stan naszej skóry.

 5. Słodycze.

  Niestety nadmierne spożycie cukru nie wpływa dobrze na zdrowie skóry. Postaraj się więc ograniczyć spożywanie białego rafinowanego cukru. Zrezygnuj z gotowych słodyczy typu ciastka i batony, na rzecz tych zdrowszych, które przygotujesz sama w domu. Naucz się piec ciasteczka bez cukru słodzone daktylami lub ksylitolem, rób domowe batoniki zbożowe z dodatkiem suszonych owoców i noś je w torebce na wypadek nagłej ochoty na słodycze.

 6. Zdrowe kwasy tłuszczowe.

  Tłuszcze z grupy omega 3 potrafią w krótkim czasie bardzo poprawić stan cery, zarówno tej trądzikowej, jak i przesuszonej i łuszczącej się. Zaprzyjaźnij się więc z olejem lnianym i z wiesiołka. Możesz dodawać je do sałatek, polewać nim pieczywo lub skorzystać z olejów w kapsułkach.

 7. Stres.

  Kondycja psychiczna ma ogromny wpływ na stan naszej skóry. Przewlekły stres, bardzo emocjonalne podejście do życia, częste denerwowanie się wywołuje określone reakcje hormonalne w naszym organizmie. Nadmierna produkcja takich substancji jak hormony stresu (kortyzol, adrenalina, noradrenalina) niestety niekorzystnie wpływa na stan cery. Sprzyja wypryskom i przewlekłym stanom zapalnym. Warto więc nauczyć się panować nad nerwami. Pomocne mogą okazać się takie techniki walki ze stresem jak mindfulness, medytacja, joga. Jeśli masz trudności w zapanowaniu nad stresem, nie zwlekaj ze skorzystaniem z pomocy doświadczonego psychologa.

kolagen na trądzik

Tych kilka prostych krokówko codziennego życia może wprowadzić każdy. Warto zmienić odrobinę nawyki pielęgnacyjne, zacząć się zdrowiej odżywiać, poprawić kondycję fizyczną i psychiczną. Na stan naszej cery wpływa kondycja całego organizmu. Pamiętajmy też o odpowiedniej ilości snu i odpoczynku, a już po miesiącu nasza skóra będzie wyglądać o wiele lepiej.